Dantų silantai
Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Minėta medžiaga giliai įsiskverbia į sveikų krūminių dantų vageles ir duobeles, hermetizuoja jas ir neleidžia ten patekti bakterijoms ir angliavandeniams, kauptis apnašoms bei maisto likučiams. Taip vaikų dantukai yra apsaugojami nuo ėduonies. Verta žinoti, kad silantais yra dengiami tik sveiki nuolatiniai dantys. Specialistų teigimu, padengus dantis silantais, ėduonies atsiradimo tikimybė sumažėja net 80 – 90 procentų.
Kokio amžiaus vaikų dantukai gali būti dengiami silantu?
Paprastai procedūra yra atliekama 6 – 14 metų vaikams, tačiau toks sprendimas labiausiai pasiteisina tada, jei silantais dengiami vos tik išdygę nuolatiniai krūminiai dantys.
Kam reikalingi silantai?
Dantų vagelės ir duobelės – tai rizikos sritys (pagrindinės apnašų susikaupimo vietos), kuriose užsilaiko maisto, jos savaime nesivalo. Tai aštuonis kartus labiau pažeidžiamos vietos, nei lygus emalio paviršius. O jei vagelės gilios, jos neišsivalo ir dantų šepetėliu. Be to, dygstančių nuolatinių dantų vagelės ne visiškai mineralizuotos, todėl pažeidžiamos ėduonies. Silantai apsaugo vageles nuo žalingų faktorių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių), o silantuose esantis floras skatina emalio mineralizaciją.
Ar dengimas silantais skausmingas?
Tai neskausminga keliolika minučių trunkanti procedūra, kurios metu dantuko gręžti nereikia. Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiais skysčiais ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą. Šiuo metu silantas dažniausiai yra polimerizuojamas šviesoje. Silantai efektyviausi ir rekomenduojami vos išdygus pirmiems nuolatiniams krūminiams dantims.
Kodėl vienų vaikų dantis ėduonis puola dažniau nei kitų?
Dantų ėduonies atsiradimą lemia daugelis priežasčių: burnos higiena, sumažėjęs dantų atsparumas, dantų apnašos, paveldimumas. Įtakos turi ir mitybos įpročiai: neracionali mityba, didelis angliavandenių kiekis maiste, netinkamas mitybos režimas, mažas fluoro kiekis geriamajame vandenyje ir pan.
Ką daryti jeigu iškrito silantas?
Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.
Padengus dantukus silantais, rečiau reikės valytis dantukus?
Klaidinga manyti, kad padengus dantis silantais, galima nelabai kruopščiai valyti dantis, bet kaip maitintis, reguliariai nebetikrinti burnos pas odontologą. Tokiu atveju burnos bakterijos ir rūgštys „sugraužia“ ne tik dantis, bet ir silantus ir netgi plombas.