Dantenų ligos: gingivitas ir periodontitas – kaip jų išvengti?

Dantenų sveikata – neatsiejama visos burnos ertmės gerovės dalis. Deja, vis daugiau žmonių susiduria su dantenų uždegimu, kuris gali progresuoti į rimtesnes ligas, tokias kaip gingivitas ar net periodontitas. Ankstyva prevencija ir tinkama burnos higiena gali padėti išvengti šių nemalonių ir sveikatai pavojingų būklių.

Kas yra dantenų uždegimas?

Dantenų uždegimas – tai pirmasis ženklas, kad burnos sveikata nėra ideali. Dažniausiai jis atsiranda dėl susikaupusių bakterijų apnašų ant dantų paviršiaus. Šios bakterijos išskiria toksinus, kurie dirgina dantenas ir sukelia uždegiminę reakciją.

Pagrindiniai simptomai:

  • Paraudusios, paburkusios dantenos
  • Dantenų kraujavimas valantis dantis ar naudojant dantų siūlą
  • Nemalonus burnos kvapas
  • Padidėjęs dantų jautrumas

Jei šie simptomai ignoruojami, dantenų uždegimas gali progresuoti į gingivitą.

Gingivitas – dantenų uždegimo pasekmė

Gingivitas – tai lengviausia, tačiau dažniausia dantenų ligos forma. Jei laiku pastebimas ir gydomas, gingivitas gali būti išgydytas. Tačiau negydomas gingivitas gali išsivystyti į daug rimtesnę ligą – periodontitą.

Pagrindinė gingivito priežastis – prasta burnos higiena. Kai ant dantų kaupiasi apnašos ir akmenys, dantenos tampa jautrios, pradeda kraujuoti, o vėliau gali atsitraukti nuo dantų.

Periodontitas – pavojingas dantų atramos audinių pažeidimas

Periodontitas – tai pažengusi dantenų ligos forma, kai uždegimas pažeidžia ne tik dantenas, bet ir giliau esančius audinius bei kaulą, laikančius dantį. Tai lėtinė, dažnai besimptomė liga, kuri, negydoma, gali baigtis dantų netekimu.

Simptomai, rodantys periodontitą:

  • Dantenų atsitraukimas
  • Tarpų tarp dantų padidėjimas
  • Nemalonus burnos kvapas
  • Paslankūs dantys
  • Dantų skausmas ar spaudimo jausmas

Kaip išvengti gingivito ir periodontito?

Norint išvengti dantenų ligų, svarbiausia yra tinkama burnos higiena ir reguliarūs apsilankymai pas burnos priežiūros specialistą.

1. Kasdienė burnos higiena:

  • Valykite dantis du kartus per dieną su fluoro turinčia dantų pasta;
  • Naudokite dantų siūlą ir tarpdančių šepetėlius – būtent tarpdančiuose kaupiasi daugiausiai bakterijų;
  • Nepamirškite liežuvio valymo – ant jo taip pat kaupiasi bakterijos.

2. Profesionali burnos higiena kas 6 mėnesius

Profesionali burnos higienos procedūra padeda pašalinti dantų akmenis ir gilumines apnašas, kurių neįmanoma pašalinti namų sąlygomis. Tai viena veiksmingiausių priemonių dantenų uždegimo prevencijai.

3. Sveika gyvensena ir mityba

Subalansuota mityba, pakankamas vitaminų (ypač C ir D) kiekis, rūkymo atsisakymas – tai papildomi faktoriai, stiprinantys dantenų atsparumą uždegimui.

Kada kreiptis į specialistą?

Jei pastebite kraujuojančias, paraudusias ar atsitraukusias dantenas, nedelskite. Kuo anksčiau nustatomas gingivitas ar periodontitas, tuo paprastesnis ir sėkmingesnis gydymas.

Gingivitas ir periodontitas gali turėti ilgalaikių pasekmių ne tik burnos sveikatai, bet ir bendrai organizmo būklei. Kokybiška burnos higiena ir reguliarūs profilaktiniai apsilankymai pas burnos priežiūros specialistą yra raktas į sveiką šypseną ir gerą savijautą.