Kada dantį reikia gydyti endodontiškai, o kada pergydyti?

Dažnai pacientai nesupranta, kada dantį reikia gydyti endodotiškai, o kada pergydyti.

1. Dantų šaknų kanalų gydymas (arba pirminis endodontinis gydymas) reikalingas tuomet, kai danties pulpa (danties nervas) yra užkrečiama mikroorganizmais ar jų toksinais.

Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių:

• Ilgai negydomas, karieso pažeistas dantis;

• Neseniai atliktas plombavimas, kai užpildas buvo labai gilus (arti danties nervo);

• Atsiradęs pralaidumas, kariesas ties senomis, nekokybiškomis plombomis, vainikėliais, užklotais;

• Dantų trauma (vainiko įskilimas, lūžis, sumušimas);

Tokiais atvejais dantų šaknų kanalų gydymas yra būtinas, nes negydant uždegimas plinta į aplink šaknis kaule esančius audinius. Toks plintantis uždegimas gali sukelti skausmą ir kitas rimtas komplikacijas ( tinimas, pūlynų formavimąsis ir kt.).

Dantų šaknų kanalų gydymas atliekamas vieno vizito ar kelių vizitų metu priklausomai nuo situacijos. Pvz.: esant skausmingam danties uždegimui dantis dažniausiai gydomas per kelis vizitus, gydymą baigiant, kai simptomai (skausmas, tinimas) jau būna praėję. Pirmo vizito metu yra pašalinami karioziniai audiniai, visos senos plombos, įvertinamas likusių danties audinių kiekis. Dantų šaknų kanalų sistema valoma ir dezinfekuojama naudojant instrumentus ir įvairius tirpalus. Jei reikalingi keli vizitai, dantis atstatomas laikina plomba. Antro vizito metu kanalai toliau apdorojami chemomechaniškai ir plombuojami specialia kanalų plombavimui skirta medžiaga.

2. Dantų šaknų kanalų pergydymas (arba antrinis, tretinis kanalų gydymas) reikalingas tuomet, kai kanalų gydymas jau buvo atliktas, tačiau kanalų sistema yra vėl užkrečiama mikroorganizmais ar jų toksinais.

Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių:

• Pirminis gydymas buvo atliktas nekokybiškai (išvalyti nevisi kanalai ar išvalyti ir užpildyti ne visu ilgiu, kanaluose nulaužti ir palikti seni intrumentai ir pan.);

• Atsirado kariesas šalia užpildo (plombos, užkloto);

• Po pirminio kanalų gydymo laikinas užpildas nepakeistas į nuolatinį užpildą per gydytojo nurodytą terminą ir jis tapo pralaidus;

• Iškrito senas užpildas;

• Atsirado kariesas po senu vainikėliu (dažniausiai dėl nekokybiško vainikėlio kabančių kraštų).

Dantų šaknų kanalų pergydymas dažniausiai atliekamas per kelis vizitus, tačiau priklausomai nuo situacijos gali būti atliekamas ir vieno vizito metu. Kanalų pergydymas susideda iš senos šaknų kanalų plombinės medžiagos pašalinimo, visų kanalų suradimo, išvalymo, dezinfekavimo ir plombavimo specialia kanalų plombavimui skirta medžiaga.

Po kanalų gydymo ar pergydymo dantis dažniausiai atstatomas laikina plomba, kurią būtina laiku ir kuo skubiau pakeisti nuolatiniu užpildu (plomba, užklotu ar vainikėliu).  Plombavimą ar protezavimą dažniausiai  galima pradėti jau tą pačią dieną, todėl tinkamas paciento ir gydytojo bendradarbiavimas reikalingas norint pasiekti maksimaliai gerų ir ilgalaikiškų rezultatų.

+370 657 88701Skambinti