Dėl ko pakinta dantų spalva?

Dantų spalvos pokyčius gali sukelti išoriniai veiksniai: dantų spalvos kitimas, dėmės susidaro dėl didelio kavos, raudono vyno, arbatos ir kitų dažančių produktų vartojimo, rūkymo, tabako kramtymo, nepakankamos burnos higienos. Šiuo atveju pasiekti baltesnę šypseną gali užtekti atlikti profesionalią burnos ertmės higienos procedūrą bei dantų balinimą.

Vidiniai veiksniai lemiantys spalvos pokytį yra įvairios dantų ligos: dantų kariesas, dantų traumos, emalio hypoplazija, fluorozė, tetraciklino vartojimas ir kt. Šiuo atveju vien profesionalios burnos higienos procedūros bei dantų balinimo nepakanka.

Geriausiai balinimui pasiduoda gelsvi dantys, rusvi balinasi prasčiau, o pilkšvo ar rausvo atspalvio dantys gali visiškai nebalti. „Tetraciklininiai“ dantys (dėl vartotų tetraciklino preparatų pakitusi dantų spalva) taip pat sunkiai pasiduoda balinimui, dantys gali nepabalti visai ar pašviesėti labai nežymiai, netolygiai. Labai tamsius dantis turintys asmenys turėtų pagalvoti apie kitas alternatyvas kaip pavyzdžiui, laminatės, estetinis plombavimas ir kt.

Jei dėl gilaus karieso, traumos ar kitų priežasčių dantis tampa nebegyvybingas, kraujo ir kiti irimo produktai iš danties vidaus įsigeria į dentiną ir dantis patamsėja, tokiu atveju tenka atlikti vidinį danties balinimą. Iš pradžių įvertinama šaknų kanalų gydymo kokybė ir, jei yra indikacijų, atliekamas pergydymas, tada išvalomos danties vainiko plombos ir baliklis įdedamas į danties vidų. Balinamoji medžiaga laikoma ir keičiama individualiai, kol bus pasiektas norimas rezultatas. Po vidinio danties balinimo, jei reikia, yra atliekamas estetinis danties plombavimas.

Taip pat svarbu žinoti, jog plombos, karūnėlės ir kitos restauracijos naudojamos odontologijoje nebalinamos, todėl jeigu  priekinių dantų srityje yra daug neestetiškų plombų, šypsenos grožį rekomenduojama atkurti estetinio plombavimo būdu.  

 

Informacija paruošta gyd. odontologės S. Kalvaitytės